Chacombe CEVA Primary Academy 2016

 

Current Governors (appointed by South Northants CofE MAT)

Name

Role / MAT role

Appointed

Stepped Down

Pecuniary
Interests

Foundation:

 

 

 

 

Phillip Deane

Chair, Finance committee,
MAT Board Director

Jan 2010

 

PD Accountancy Ltd, his own company, will receive a small annual fee for work undertaken for an employee of Chacombe CEV Primary Academy which is paid directly into company’s bank account

Brian Johnson

Vice-chair,
Curriculum Committee & CDG
MAT Board Director

1 Mar 2007

 

None

Amanda Oliver

Curriculum Committee & CDG

9 Jun 2014

13 Jun 2016

 

George Bruce

Finance Committee

26 Mar 2015

 

None

Rev David Randell

Curriculum Committee & CDG

Apr 2006

 

Trustee of Board of Fiance on Peterborough Diocese

Brendan Jenkins

Finance committee

1 Sep 2016

 

 

Jodie Waddel

Safeguarding, Curriculum Committee

20 Oct 2015

 

None

Parent:

 

 

 

 

Richard Chinn

Finance committee

9 Jun 2014

13 Jun 2016

 

Tara Preest

Chair of Finance Committee

Jun-2012

 

None

Joanne

Curriculum Committee

1 Sep 2016

 

None

Staff:

 

 

 

 

Alison Allen

Headteacher (prev Teacher govnr),
MAT Board Director
attends all meetings

1 Sep 2016

 

Husband Steve Allen, Director on MAT.

Rachel Stickley

Teaching, Curriculum Committee

1 Sep 2016

 

None

Support Staff:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Community:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vacancies:

Support Staff Governor, Community Governor.

We have 10 Governors at Chacombe. This includes a Chair and Vice-Chair of Governors.

Community Governor:

Clerk to the Governing Body is Mandy Southam.

Each governor is appointed for a four year term which can be renewed for a further four years.

 

Register of attendance:

20 Oct 2015: PD, CG, AA, TP, BJ, DR, AO, GB, absent: RC

23 Feb 2016: PD, CG, AA, TP, BJ, DR, AO, GB, JW, absent: RC

23 May 2016: PD, CG, AA, TP, BJ, DR, AO, GB, JW, absent: BJ

13 Jun 2016: PD, CG, AA, TP, BJ, DR, AO, GB, absent: RC, JW

11 Oct 2016: PD, AA, DR, TP, RS, JT, BJ, absent: BJ, JW

Resignations: GC, AO, RC

Newly appointed:

Rachel Stickley – Teacher Governor, Joanne T – Parent Governor, BJ – Foundation Governor